Jak typować

Przeprowadzenie poprawnej analizy to podstawa, żeby na dłuższą metę osiągać sukces w zakładach bukmacherskich. Dla wielu początkujących graczy wydaje się to być nudne, czasochłonne, a przede wszystkim trudne. W istocie tak nie jest i wraz z kolejną poprawnie przeprowadzoną analizą przychodzi to coraz łatwiej i bez trudu będziemy potrafili odsiewać takie spotkania, które nie dają większej szansy na zwycięstwo. Dodatkowo gracze, którzy sami analizują mecze, a później - w konsekwencji - wypracowują swój własny styl i strategię obstawiania, mają zdecydowanie więcej satysfakcji (nie tylko finansowej) z zawierania optymalnych zakładów bukmacherskich.

Analiza meczu – terminarz

Pierwszym krokiem w dobrej analizie jest dokładne przejrzenie terminarza danej części rozgrywek. Nie patrzymy od razu na kursy, bo mogą zaburzać nasze postrzeganie spotkań. Jeśli jesteśmy ekspertami w danej lidze z łatwością odnajdziemy mecz gdzie np. to goście mogą być faworytami i po przeprowadzeniu odpowiedniej analizy tylko się w tym upewnimy. Gdy od razu spojrzymy na listę kursową to możemy się zniechęcić, bo kurs wyda nam się wysoki i mało prawdopodobny.

Gracze nie mogą zapominać o randze spotkania, o tym kiedy jest rozgrywane spotkanie i jaki ma wpływ na końcowe miejsce w tabeli rozgrywek. Tutaj zależności jest wiele np. lider tabeli może przegrać mecz z dużo słabszym zespołem, bo za parę dni ma jeszcze ważniejszy mecz pucharowy czy też spotyka się z odwiecznym rywalem, który może i jest w słabszej formie, ale będzie „gryzł i pluł”, żeby tylko w prestiżowym meczu nie przegrać.

Statystyki – gdzie szukać?

Oczywiście analiza tabeli jest bardzo ważna, ale nikt nie powinien do niej podchodzić bezkrytycznie. Tabela to zbiór podstawowych statystyk w ujęciu całosezonowym, a typerów interesuje jednak znacznie węższy przedział czasowy.

Typerzy powinni bardziej zagłębić się w statystyki. Gdzie je znaleźć? Najłatwiej to zrobić na stronach bukmacherów, bo niemal nie ma już takich portali bukmacherskich, na których nie publikuje się statystyk. Bukmacherzy chcą, żeby gracz jak najwięcej czasu spędzał właśnie na ich stronie, więc starają się w kompleksowy i atrakcyjny dla graczy sposób prezentować statystyki. Co do zasady możemy tym publikacjom zaufać w pełni, choć zdarza się, że niektóre ważne liczby dla danego typera nie są przedstawiane.

Analiza meczów – jak czytać statystyki?

Co możemy wyczytać ze statystyk? Wbrew pozorom liczby potrafią powiedzieć wiele. To nie tylko forma z ostatnich np. pięciu meczów, ale też to jak drużyna spisuje się u siebie, a jak na wyjedzie. Czy strzela dużo bramek, a może sama ma dziurawą obronę? Możemy dowiedzieć się np. tego, że dobrze gra do przerwy, ale traci swoje szanse w końcówkach spotkań. Kluczem jest to, żeby typer odnalazł trendy i wpływ poszczególnych liczb na końcowy wynik, bo przecież nie zawsze ten sam czynnik jest tak samo istotny w przypadku dwóch różnych zespołów.

Zdobywanie potrzebnych informacji do typowania

Bardzo ważne w analizie meczu jest zdobywanie konkretnych informacji o danym spotkaniu. To nie tylko informacje o kontuzjach czy zawieszeniach, ale też wiadomości o historii spotkań (nie tylko liczbowe) czy nawet to jaki stosunek do siebie mają kibice drużyn, bo to może przełożyć się także na zachowanie zawodników na boisko.

Należy czytać i weryfikować wypowiedzi zawodników czy trenerów. Czasami między wierszami możemy usłyszeć, że w danym meczu jakaś ekipa nie wystąpi w najsilniejszym zestawieniu, choć i tak trzeba na to uważać, bo może być to tylko zasłona dymna, która ma zmylić drużynę przeciwną.

Czynników, które mają wpływ na wynik, a poważnie obstawiający typer nie może ich pomijać jest więcej. Miejsce rozgrywania spotkań ma ogromne znaczenie i nie chodzi tylko o to czy mecz grany jest „w domu”, czy „na wyjeździe”. Jeszcze bardziej liczy się na jakiej nawierzchni będzie rozgrywany mecz, a także jakość czy to murawy czy kortu. Pogoda? W wielu przypadkach można powiedzieć, że równa dla wszystkich, ale przecież dobrze wiemy, że w ogromnym deszczu czy przy padającym śniegu łatwiej się bronić niż atakować.

Analiza kursów - valubet

Co nam da dobrze przeprowadzona analiza? Dzięki niej możemy nie tylko postawić mecze, które dają większe szanse na to, że kupon zaliczymy na swój plus. Doświadczeni gracze posługują się pojęciem valubet, czyli zakładem, który ma wartość. Czym jest ta wartość? To postawienie takiego zakładu, którego kurs jest nieco zawyżony. Dzieje się tak, gdy mamy pewność, że bukmacher coś przeoczył i niedoszacował szans jednej ze stron. Tylko dzięki dobrej analizie możemy z większym spokojem postawić taki wyższy kurs i nie stawiać bez potrzeby na „kursowego” faworyta wystawionego przez bukmachera.